Turbulent löneprocess gav ombudsfeber
2012-12-03, Tidningenvision.se
Intresset bland Visions medlemmar att bli ombud brukar vara svalt. Men i Eskilstuna går de mot strömmen. Orsaken: En tuff löneprocess.
– Bara under de senaste en och en halv månaderna har tio personer anmält sitt intresse för att vara arbetsplatsombud. Det är lika många som det brukar vara under ett år, säger Henrik Westberg i Visions avdelningsstyrelse i Eskilstuna.
Enligt Henrik Westberg är det särskilt på de mindre arbetsplatserna, där det inte tidigare har funnits något ombud, som många har anmält sitt intresse. Han berättar också om en omröstning på en arbetsplats nyligen där tre personer ville vara ombud.
– Det är unikt. Det brukar, i bästa fall, vara en.
En orsak till det hela kan ha att göra med årets lönebildning i Eskilstuna kommun. Som Tidningen Vision har berättat blev de anställda betygsatta och placerade i fyra olika grupper baserade på prestation, vilket upprörde flera av Visions medlemmar.
– Turbulensen kan ha gjort att viljan att påverka och kommunicera med arbetsgivaren har blivit större.
Men Henrik Westberg tror också att den satsning på arbetsplatsombud som avdelningen gör har påverkat intresset.
– Vi har frågat vad ombuden behöver hjälp med för att bli mer aktiva. Och nästa år ska vi ge dem utbildning och skapa forum för att kunna träffas och diskutera. Det hoppas jag ger ringar på vattnet så att det blir mer attraktivt att vara arbetsplatsombud. För jag vet att det finns guldkorn bland medlemmarna.