Stora skillnader på första lönen
2012-08-28, Tidningenvision.se
De nykläckta tandsköterskorna i Uppsala och Gävleborg får minst i lönekuvertet. Begynnelselönen ligger tre tusenlappar lägre än kollegernas i Halland, visar Tidningen Visions granskning.
Begynnelselönen för tandsköterskor, eller den lön en utbildad tandsköterska utan arbetslivserfarenhet får, skiljer sig ganska mycket åt över landet.
Bäst betalt får tandsköterskorna i Halland som börjar sin lönekarriär inom yrket med en lön på 20 000 kronor. Plånboken blir dock betydligt tunnare för de nybakade tandsköterskorna i Gävleborg och Uppsala som får en första löneutbetalning på 17 000 kronor i månaden.
I Västra Götaland, där tandsköterskan Lotta Kindmark arbetar ligger begynnelselönen något högre, på 17 800 kronor. Personalchefen Annelie Bernhardsson anser att lönen är rätt satt i förhållande till de andra yrkesgrupperna.
– Jag vill inte på något sätt påstå att tandsköterskorna är högavlönade, men lönen ligger rätt i relation till tandhygienisterna och tandläkarna.
Hon har förståelse för kritiken att det kan vara svårt att klara sig på lönen om man är ensamstående.
– Men det är ett samhällsekonomiskt problem och inte något som en enskild arbetsgivare kan åtgärda, säger hon.
Annelie Bernhardsson framhåller att man satsat på att få till en bra medellön för tandsköterskor. Den som jobbar i fem år kan räkna med ett påslag på 1 400 kronor (700 kronor efter två år och ytterligare 700 efter fem år) utöver lönerevisionerna.
Men Kjell Sunnerdahl, Visions sektionsordförande för tandvården i Västra Götaland, är inte nöjd med lönebilden för tandsköterskorna i regionen.
– Lönebilden är sammanpressad. Det är svårt att få till någon lönespridning eftersom många har jobbat lika länge och har liknande erfarenheter. Vi kämpar på för att förändra, men har hittills inte hittat något bra system.