Bäst löneutveckling i Varbergs kommun
2011-09-30, Tidningenvision.se
Medianinkomsten har stigit i Sverige under en tioårsperiod, men förra året sjönk den lite. Bäst inkomstutveckling har Varbergs kommun haft, sämst har den varit i Perstorp.
Medianinkomsten som stigit med 15 procent mellan 2000 och 2010 i Sverige sjönk med en procent förra året jämfört med 2009.
Enligt preliminära siffror från Statistiska centralbyrån varierar inkomstutvecklingen för 2000-talets första decennium mellan landets kommuner.
Bäst har utvecklingen varit i Varberg med 23 procents ökning, medan Perstorps kommun har sett en tillbakagång med minus 2 procent.
För storstadskommunerna syns stora skillnader. Stockholm såg en ökning på 17 procent och i Göteborg ökade inkomsterna med 15 procent. Malmö hade däremot en ökning på 6 procent.
Kvinnors och mäns löner har närmat sig varandra något under 2000-talet, men kvinnorna har fortfarande lägre lön. Förra året var den 74,4 procent av männens inkomst, att jämföras med år 2000 då andelen var 72,1 procent och 1991, då kvinnornas inkomst var 67,6 procent av männens.
SCB har tittat på den sammanräknade förvärvsinkomsten för personer som är 20 år och äldre. Då räknas både inkomst av näringsverksamhet och tjänst, som även inbegriper pension, sjukpenning, a-kassa och andra ersättningar från Försäkringskassan.