Fagersta polisanmäler församling
2011-10-10, Tidningenvision.se
Fagersta kommun misstänker att Västanfors församling har fått för stora bidrag till sin friskola. Nu polisanmäls församlingen för bedrägeri.
Församlingen har sedan 2002 drivit Lindgårdsskolan och fått kommunala bidrag baserat på hur många barn som går på skolans fritids. Men i fjol fick kommunen nys om att bidragen var för höga och fick efter att ha gjort en enkät till föräldrarna reda på att man betalat ut 1,1 miljon kronor för mycket för läsåret 2009-2010.
– Den summan har de betalat tillbaka. Men när våra revisorer sedan ville göra en granskning av tidigare år fick man inte det, säger Anders Kilström, kanslichef i Fagersta kommun.
Misstänker ni att de fått för mycket pengar tidigare år också?
– Vi vet inte, men vi vill kolla det.
Kommunen har nu polisanmält församlingen för bedrägeri. Församlingen har å sin sida stämt kommunen för att få tillbaka bidraget på 1,1 miljon de anser sig ha tvingats betala tillbaka. Kyrkoherde Henrik Rydberg säger till Svt:s Västmanlandsnytt att kommunen systematiskt trakasserar friskolan.