Skyddsombud larmar om dålig arbetsmiljö
2011-11-28, Tidningenvision.se
Arbetsmiljön i en församling i Karlstads stift är undermålig och de anställda riskerar sin hälsa. Det anser två skyddsombud, som har slagit larm.
De två skyddsombuden, från fackförbundet Vision och Kyrkans akademikerförbund, har vänt sig till Arbetsmiljöverket i Örebro. De begär att verket omgående ska inspektera arbetsplatsen, enligt tidningen Värmlands Folkblad.
I sin skrivelse slår skyddsombuden fast att situationen i församlingen är så allvarlig att ett flertal anställda riskerar sin hälsa.
Församlingen har haft problem med arbetsmiljön under en längre tid. Företagshälsovården har föreslagit att extern hjälp kallas in för att få de anställda att samarbeta bättre.
Men det räcker inte enligt skyddsombuden som nu vill att Arbetsmiljösinspektionen inspekterar arbetsplatsen omgående.