Industrifacken har fått ett slutbud
2011-11-30, Tidningenvision.se
Medlarna lämnade i går kväll slutbudet till parterna inom industrin. Enligt LO-tidningen innebär budet ett lönepåslag på 2,6 procent på 13 månader.
Vid midnatt går det gällande löneavtalet inom industrin ut. I går fick parterna slutbudet från medlarna och enligt LO-tidningen innebär det löneökningar på 2,6 procent under 13 månader vilket motsvarar 2,4 procent på årsbasis.
Det är långt ifrån fackens bud på 3,7 procent på 12 månader men något högre är det förra budet som motsvarade 2,13 procent för ett år.
Arbetsgivarna ska svara medlarnas bud mellan klockan 17 och 18 ikväll och facket svarar direkt efter.
Enligt Sveriges Radios Ekot ökar nu risken för konflikt. Det tror bland andra Annica Söderlund, fackligt förtroendevald på ytbehandlingsföretaget Bodycoat i Göteborg.
– Personligen tror jag att den är ganska stor, för medlemmarna är inte direkt nöjda med de bud som kommer, säger hon.