Kalla bilar kan kosta kommun 100 000
2011-03-09, Tidningenvision.se
Älvsby kommun riskerar ett vite på 100 000 kronor för att anställda tvingas köra i för kalla tjänstebilarna. Personalen på barn- och ungdomsenheten ska ha minst 5 plusgrader i sina bilar.
Redan hösten 2009 konstaterade Arbetsmiljöverket vid en inspektion att personalen vid barn- och familjeenheten måste köra i kalla bilar när de färdas mellan skolor och förskolor i sitt arbete. Detta beror på att det inte finns parkeringsplatser med motorvärmaruttag utan för skolorna.
Vid en ny inspektion i höstas hade kommunen fortfarande inte gjort något åt problemet med att bilarna blir mycket kalla på vintrarna.
Nu hotar Arbetsmiljöverket med ett vite på 100 000 kronor om kommunen inte före den 1 april ser till att personalen har minst 5 plusgrader i bilen. Verket konstaterar att kalla bilar innebär en risk för nedkylning av kroppsdelar vilket kan leda till bland annat rygg- och urinvägsbesvär.