Räddningstjänst riskerar miljonvite
2011-05-27, Tidningenvision.se
Räddningstjänsten Dala-Mitt vägrade ett konkurrerande företag att använda ett övningsområde. Nu vill Konkurrensverket att räddningstjänsten ska få 1 miljon kronor i böter om man inte släpper in andra företag.
2010 infördes en regel i konkurrenslagen som säger att Konkurrensverket kan gå till domstol för att förbjuda offentliga säljverksamheter som begränsar konkurrensen. Konkurrensverket har hoppats på självsanering och har därför uppmanat kommuner, landsting och statliga myndigheter att självmant sluta bedriva säljverksamhet som ger konkurrensproblem. Några områden som har nämnts är bredbandsmarknaden, restaurant- och konferensverksamheter och kommunala tolktjänster.
Men först ut att anmälas till domstol är kommunalförbundet Räddningstjänsten Dala-Mitt, som ansvarar för räddningstjänsten i Borlänge, Falun, Gagnef och Säter. Anledningen är att man vägrat ett konkurrande företag tillträde till ett brandövningsområde.
Företaget och räddningstjänsten har tävlat om utbildningen Räddningsinsats som upphandlas av Myndigheten för Krisberedskap, MSB. För att kunna hålla i utbildningen krävs tillgång till övningsområden. Men nästan alla dessa områden ägs av kommunerna. Räddningstjänsten Dala-Mitt vägrade att ge det konkurrerande säkerhetsföretaget Niscayah möjlighet att använda brandövningsområdet Bysjön utanför Borlänge.
– Att vägra någon tillgång till en sådan infrastruktur är ett tydligt brott mot konkurrensreglerna, säger Konkurrensverkats generaldirektör Dan Sjöblom i ett pressmeddelande.
Vid två tillfällen var det Räddningstjänsten Dala-Mitt som tog hem upphandlingen om utbildningen.
Men nu kräver Konkurrensverket alltså att Stockholms tingsrätt förbjuder kommunalförbundet att vägra tillträde till övningsområdet. OmRäddningstjänsten Dala-Mitt bryter mot förbudet vill Konkurrensverket att de ska betala 1 miljon kronor i vite.