Jätteskadestånd för Landskrona kommun
2011-05-12, Tidningenvision.se
Det var kommunens bristande tillsyn som gjorde att en 13-årig flicka kunde bränna ner ett varuhus i Landskrona. Hovrätten beslutade i dag att kommunen ska betala 50 miljoner kronor i skadestånd.
Den 3 december 2002 anlade den 13-åriga flickan branden på Hemköp i Landskrona. I branden blev både mataffären och varuhuset Åhléns i samma hus totalförstörda.
Hösten 2002 hade flickan varit inlagd på barn- och ungdomspsykiatrisk klinik (BUP), men BUP ansåg henne medicinskt färdigbehandlad och skrev ut henne. Flickan var mycket rymningsbenägen och hade tidigare anlagt bränder. Men kommunen placerade henne ändå i föräldrahemmet utan annan tillsyn än en resursperson några timmar per dag.
Efter branden stämde försäkringsbolagen IF och Zürich kommunen som ansåg hade ansvaret för att hålla flickan under uppsikt.
Hovrätten kommer, precis som tingsrätten, fram till att kommunen var försumlig vid placeringen av flickan i föräldrahemmet. Tingsrätten dömde kommunen att betala ett skadestånd på 62 miljoner kronor till försäkringsbolagen men hovrätten sänker beloppet till 50 miljoner. Beloppet motsvarar vad hovrätten anser att kommunens ansvarsförsäkring borde ha omfattat.