Sena begravningar skylls på läkare
2011-06-27, Tidningenvision.se
Det tar lång tid mellan dödsfall och begravning, och det är läkarnas fel. Det hävdar flera branschorganisationer, som kräver att Socialstyrelsen ser över situationen.
När någon dör ska läkare utfärda och skicka dödsbevis till Skatteverket. Först då kan Skatteverket skriva det intyg som krävs för kremering och gravsättning. Men läkarna dröjer ofta med dödsbeviset, enligt flera branschorganisationer.
– Det är ju inte bra om kroppar ligger kvar och ruttnar, men framför allt påverkas de anhöriga negativt om en gravsättning eller kremering måste skjutas upp, säger Jan Olov Andersson, vd för Sveriges kyrkogårds- och krematorieförbund, till TT.
Han säger också att det går åt mycket tid för kyrkogårdshuvudmän och begravningsentreprenörer att jaga läkarna för att förmå dem att utfärda dödsbevisen.
I ett brev till Socialstyrelsen kräver nu Sveriges kyrkogårds- och krematorieförbund tillsammans med föreningen Sveriges Kyrkogårdschefer, föreningen Sveriges krematoriepersonal, Svenska kyrkans arbetsgivareorganisation och Sveriges begravningsbyråers förbund att myndigheten ser över läkarnas hantering av dödsbevis, uppger TT.
Heidi Stensmyren, förste vice ordförande för Sveriges Läkarförbund, säger till nyhetsbyrån, att dröjsmålen med att utfärda dödsbevis kan bero på att läkarna har mycket pappersarbete och att de prioriterar intyg av olika slag till akut sjuka.