Tre av fyra deltagare nöjda med Fas 3
2011-08-02, Tidningenvision.se
Tre av fyra deltagare i Fas 3 är nöjda med sin plats. Däremot är nästan hälften missnöjda med sin arbetsförmedlare.
Jobb- och utvecklingsgarantins tredje fas har fått mycket kritik i media senaste året. I dag presenterade en något förvånad Clas Olsson, analyschef på arbetsförmedlingen, en undersökning som visar att de flesta är nöjda med sin plats.
-Det är fler än vi trodde faktiskt, säger han.
Arbetsförmedlingen har själv granskat Fas 3 och bland annat intervjuat 850 deltagare. Tre av fyra är nöjda med sin plats och något fler tycker att de har meningsfulla uppgifter. Men nästan hälften av de tillfrågade är missnöjda med den ekonomiska ersättningen och över 40 procent tycker att Fas 3 ger dålig möjlighet till anställning.
Sedan 2009 har bara 15 procent gått från Fas 3 till arbete eller utbildning. Deltagarna har i genomsnitt varit arbetslösa i sju år, och många mycket längre än så.
-Det finns människor som inte kan konkurrera på den reguljära arbetsmarknaden och de hamnar ofta i ett stigma där arbetsgivare ser med misstanke på deras långa arbetslöshet. Därför behövs subventioner så att dessa personer kan få jobb, säger Clas Olsson.
Han ser att det behövs en tydligare morot för arbetsgivaren att faktiskt anställa Fas 3-deltagare eller få dem att gå vidare till en annan arbetsgivare. I dag får anordnare av Fas 3 ett schablonbelopp per person och dag. Arbetsförmedlingen ska se över om den i stället ska ersätta arbetsgivare för reella kostnader och ge en bonus om deltagarna får riktiga jobb.
Nästan hälften av deltagarna i enkäten tycker inte att det får tillräckligt med stöd från sin arbetsförmedlare.
-Vi hade mycket att göra under lågkonjunkturen och då hamnade Fas 3-deltagare tyvärr i skymundan. Nu ska vi titta på dem som sällan har kontakt med sina arbetsförmedlare, säger Clas Olsson.
Enligt utredningen har Arbetsförmedlingen avbrutit samarbetet med 269 anordnare. Orsakerna har bland annat varit att anordnare utan tillåtelse har placerat deltagarna hos andra företag och att deltagarna utfört ordinarie arbetsuppgifter.
Arbetsförmedlingen har också krävt korrigering av verksamheten hos mer än 270 anordnare för att de ska få fortsätta ha Fas 3-deltagare. I juli 2011 fanns 26 600 deltagare i Fas 3.