Facket positivt till felaktig anställning
2011-08-02, Tidningenvision.se
Utan att meddela facket har den politiska majoriteten i Trelleborgs kommun tillsatt en ny kommundirektör. Men SKTF ser mellan fingrarna på misstaget.
Det var i våras som kommundirektören i Trelleborg tvingades att lämna sin tjänst med omedelbar verkan för bristande ledarskap. Kommunstyrelsen beslutade då att en rekryteringsprocess skulle vara i gång under sommaren, och kommunjuristen Jonas Rosenkvist fick tillfälligt sätta sig på direktörsposten, skriver Lokaltidningen Trelleborg.
Men nu, innan rekryteringsprocessen är avslutad och utan att förhandla med facken, har den politiska majoriteten beslutat att anställa Jonas Rosenkvist som kommundirektör.
– Det är en tveeggad känsla. För samtidigt som kommunen har tagit beslut på felaktigt sätt, så är fackmedlemmarna förtjusta i den här killen. SKTF förespråkade honom redan när den förra kommundirektören tillsattes, säger Kenneth Johansson, SKTFs ordförande i Trelleborg, till SKTF-tidningen.
Han tänker i alla fall inte bråka med kommunen om anställningsförfarandet.
– Nej, jag är glad för de anställdas skull och det är ju en bra lösning. Annars hade det nog blivit rabalder.
Den här gången nöjer sig facket i stället med att påpeka för kommunen att den har gjort fel.
– Som en markering.