Bostadsbolag säger nej till könskvotering
2011-08-16, Tidningenvision.se
De kommunala bostadsbolagen säger nej till jämställdhetsministerns förslag att lagstifta om könskvotering i kommunala bolagsstyrelser.
-Det vore som att ge upp innan man ens försökt, säger Sabos vd Kurt Eliasson, till Sabos tidning Bofast.
Kvinnor är i klar minoritet i såväl privata som kommunala bolagsstyrelser. I somras sade jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (FP) att hon vill lagstifta om könskvotering i statliga och kommunala bolag.
De kommunala bostadsbolagens organisation Sabo har också fått intern kritik för att kongresserna har varit gubbiga och styrelserna mansdominerade. Men Kurt Eliasson säger nej till Nyamko Sabunis förslag. Han vill i stället att de kommunala bostadsbolagen ska öka jämställdheten frivilligt.
–Jag tror att de är den vägen vi ska gå. Och vi ser att det sker en förbättring, även om det går långsamt, säger Kurt Eliasson till Bofast.
Nyamko Sabuni vill att bara de statliga och kommunala bolagen ska bli tvungna att kvotera in kvinnor i styrelserna. Hon tycker inte att statens ska lägga sig i de privata företagens verksamhet på detaljnivå och hänvisar till att äganderätten måste respekteras.
Kurt Eliasson är orolig för att olika villkor leder till att de kommunala bostadsbolagen då kommer att få mindre makt än de privata bolagen över sina styrelser.
–Jag utgår från att kommunerna själva vill bestämma sammansättningen i sina bolagsstyrelser, säger han till tidningen.