Brister i stöd till långtidsarbetslösa
2011-04-26, Tidningenvision.se
Jobb- och utvecklingsgarantin måste leda till att fler arbetslösa får jobb. Det tycker regeringen som vill bland annat tänker öka kontrollen av företag och organisationer som får bidrag för att sysselsätta långtidsarbetslösa.
Det är framför allt den så kallade Fas 3 i jobb- och utvecklingsgarantin som regeringen vill se över. Det berör cirka 26 000 personer som varit arbetslösa i genomsnitt åtta år och som redan deltagit i olika arbetsmarknadsåtgärder i tre år.
Bland annat ska regeringen öka kontrollen av dem som anordnar sysselsättning till deltagarna i Fas 3. Det är företag, kommuner och organisationer som får 225 kronor per dag och person de sysselsätter. Regeringen tänker se över bidragets kontruktion och Arbetsförmedlingen ska granska att samtliga 8 000 anordnare erbjuder en meningsfull sysselsättning och en bra arbetsmiljö.
–Bidraget ska inte kunna missbrukas och felaktiga utbetalningar ska kunna krävas tillbaka. Varenda satsad skattekrona ska gå till att hjälpa människor att komma i jobb, sade arbetsmarknadsminsiter Hillevi Engström (M) när hon presenterade regeringens planer.
Regeringen överväger också att göra det möjligt för deltagare i Fas 3 att gå kortare utbildningar. Förutsättningen är att det finns ett jobberbjudande från en arbetsgivare som vill att personen ska gå utbildningen.