Anställer för att unga ska slippa behandlingshem
2014-02-04, Tidningenvision.se
Torsås kommun anställer fler på socialförvaltningen för att inte behöva placera lika många unga på behandlingshem. Nu ska kommunen lägga mer kraft på familjer i kris.
Torsås kommun i östra Småland har dålig ekonomi och ett rejält underskott i budgeten. Trots det nyanställs nu två personer, en socialsekreterare och en familjepedagog, på socialförvaltningen. De nyanställda ska utveckla kommunens förebyggande arbete med unga och familjer som har problem.
–Vi tar pengar från placeringsbudgeten och flyttar över till löner. Det är ett tufft uppdrag men vi tror att vi kommer att klara det, säger Jan Ekdahl, socialchef i kommunen.
För att satsningen ska ros i land ekonomiskt krävs alltså att placeringarna på behandlingshem, huvudsakligen enligt lagen om vård av unga, LVU, minskar. Eftersom varje placering kan kosta omkring 5 000 kronor per dygn för kommunen räcker det med att en placering undviks för att stora summor ska kunna sparas.
–Jag tycker att det är modigt av socialnämnden att ta det här beslutet. De har ansträngt sig mycket för att få fram pengar till satsningen, säger Jan Ekdahl.