Nazistspråk i Umeå kommuns utbildning
2011-08-12, Tidningenvision.se
Ett nazistiskt slagord och en rasistisk symbol. Det användes för att uppmuntra kursdeltagare som utbildar sig till städare i Umeå kommuns regi.
Kommunala Viva resurs i Umeå utbildar och sätter personer som har svårt att ta sig in på arbetsmarknaden i arbete. I ett kompendium till dem som utbildar sig till lokalvårdare avslutar man med orden ”Frihet genom arbete”. Det är en direkt översättning av tyskans ”Arbeit mach frei”, som nazisterna hade på en skylt ovanför ingången till koncentrationslägret Auschwitz.
-Jag tycker det är obehagligt, säger en kursdeltagare till Västerbottens-Kuriren.
I anslutning till slagordet på sista sidan finns ett kelterkors, en symbol som bland annat används av Ku Klux Klan.
I kompendiet finns även riktlinjer för hur kursdeltagarna bör uppföra sig. Det står bland annat ”var öppen, kysk, avhållsam och medmänsklig” och ”var lydig, pigg och arbetsvillig”.
Tarja Korva, som är arbetsledare för Viva resurs lokalvård, säger till tidningen att hon inte känt till vad som stått i manualerna och att alla exemplar nu förstörts. Deltagarna har också fått en ursäkt.
Även Hans Lindberg (S), ordförande i gymnasienämnden, framför att hela Umeå kommun tar avstånd från dokumentet.
-Vi tar starkt avstånd från innehållet och alla kopplingar till nazism och rasism, säger han till VK.