×

 

Bli medlem i Vision - 3 månader kostnadsfritt

  • Under 30 år? 100 kr för hela första året
  • Student? 100 kr för hela studietiden

Om medlemskapet

Gå vidare

Jag godkänner villkoren för medlemskapet i Vision. Det innebär att jag är medveten om att mina personuppgifter registreras i Visions medlemsregister för att kunna erbjuda mig medlemskap i enlighet med föreningens stadgar (läs mer under vision.se/stadgar). Jag kan läsa mer om hur Vision hanterar mina personuppgifter på vision.se/personuppgifter.

Med hjälp av de uppgifter jag lämnar betalas medlemsavgiften genom automatiskt avdrag på min lön varje månad. Om det inte är möjligt får jag ett inbetalningskort hemskickat med posten eller till Kivra om jag har en digital brevlåda. Jag kan också välja att betala via autogiro eller e-faktura

Mina uppgifter skickas till de försäkringsbolag som Vision har avtal med. För att teckna hemförsäkring till medlemspris behöver jag själv kontakta det bolag Vision hänvisar mig till. Jag ansluts automatiskt till personförsäkringar hos det försäkringsbolag som Vision samarbetar med, men då försäkringar kan omfattas av exempelvis hälsokrav bör jag noga läsa informationen som skickas hem till mig när jag blivit medlem och kontakta försäkringsbolaget om jag inte uppfyller anslutningskraven. Om jag betalar avgiften till Vision via löneavdrag kommer även försäkringspremien (personförsäkringar) att dras så.

Inkomstförsäkringen ingår i medlemskapet men jag behöver vara med i en a-kassa för att ha rätt till ersättning vid en eventuell arbetslöshet.

Glöm inte söka medlemskap i a-kassan! Läs mer om det på https://www.akassanvision.se/

Eller sms:a "Vision" till 71501 så ringer vi upp dig!

×

Hitta på Vision

Samordningsgruppen i region Västerås

Det finns en samordningsgrupp i varje region i Vision, som fungerar som länken mellan tjänstemän och förtroendevalda i regionen. Här är samordningsgruppen i region Västerås.

Samordningsgruppen väljs på regionkonferensen som hålls vartannat år, och består av ledamöter från olika avtalsområden, förbundsstyrelsen och centrala valutskottet. Gruppen leds av verksamhetschefen på det regionala centret.

Gruppen ger stöd till centret och agerar bollplank åt verksamhetschefen. Gruppen kan även ha en representant i den regionala konfliktkommittén.

Dessa personer valdes 2018. 

Har du frågor? Kontakta samordningsgruppen i region Västerås!



Johan Gunningberg, Vice ordförande Vision Västerås stift, johan.gunningberg@svenskakyrkan.se

Klas Engholm, Ordförande Vision Noraavdelningen, klas.engholm@nora.se

Esteri Nilsson, Kassör Vision Karlstadsavdelningen, esteri.nilsson@karlstad.se

Thomas Johansson, Ledamot Vision Landstingsavdelningen Värmland, thomas.johansson@liv.se

Erik Ljungkvist, Ordförande Vision Tierpsavdelningen, erik.ljungkvist@tierp.se

Emma Bernhult, Ordförande Vision Örebroavdelningen, emma.bernhult@orebro.se

Dennis Johansson, Vice ordförande Vision Region Västmanland, dennis.johansson@regionvastmanland.se

Larsa Josefsson, Karlskogaavdelningen, förbundsstyrelsens representant, larsake.josefsson@karlskoga.se

Mikael Larsson, Eskilstunaavdelningen, centrala valutskottets representant, mikael.larsson5@eskilstuna.se

Mona Liljenskog, Örebro bostäder, Ordförande ÖBO Vision, mona.liljenskog@obo.se

Nyheter

Ny överenskommelse ökar stödet när arbetslivet förändras

Vision har tillsammans med arbetsgivarorganisationerna SKR och Sobona undertecknat en principöverenskommelse om kompetensutveckling och omställning. Konkret betyder det bättre stöd till medlemmar som har jobb som kommer att försvinna eller förändras mycket framöver.  i förrgår kl 13:11

Ledare i vision

Vill utveckla dig själv och är en stolt facklig ambassadör som aktivt vill bidra till ett hållbart arbetsliv? Är du en framtida ledare i Vision? Då är det hög tid att söka utbildningen Ledare i Vision!  för 4 dagar sedan

Student

Just nu kan du som student bli medlem i Vision helt kostnadsfritt – under hela din studietid! Erbjudandet gäller till 31 december 2019.  för 9 dagar sedan

Årets kulturkommun 2020

Vision har utsett Sundbyberg till Årets kulturkommun 2020. Sundbyberg får priset för att kommunen satsar ambitiöst och kreativt på ett inkluderande kulturliv. Det är 31:e året i rad som Vision utser Årets kulturkommun.  för 8 dagar sedan

Till arkivet

417 nya medlemmar under december

Allt det här får du:

  • Löne- och karriärcoachning

  • Schysta medlemsförmåner

  • En vass inkomstförsäkring

  • Inflytande på jobbet

Bli medlem!

Förtroendevald?

Allt du behöver för ditt uppdrag.

Engagemangskiosken

Med engagemangskiosken är det lätt att ordna aktiviteter på arbetsplatserna, och att sprida det ni gör till fler.

Vad engagerar dig?

Fråga Vision Direkt

Personlig rådgivning om allt som rör din arbetssituation, öppet alla vardagar 8-20.

Kom i kontakt med Vision

Vision nära dig

Hitta ditt Visioncenter, avdelning eller klubb